رئیس ستاد بازسازی عتبات
عالیات خراسان رضوی
 اکبر پارسا

    .
نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان
۱۴۰۰/۰۱/۱۵

معاون اول رئیس جمهور در جمع نخبگان استان خراسان رضوی:

همه ایرانیان به دنبال ایرانی قدرتمند و مقتدر هستند / ایران قدرتمند از دل دولتی کارآمد و جامعه‌ای توانا بیرون می‌آید

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه همه مردم ایران اعم از اصلاح طلب و اصولگرا به دنبال ایرانی قدرتمند و مقتدر هستند، گفت: ایران قدرتمند در سایه دولتی قدرتمند و جامعه‌ای کارآمد و توانا شکل می‌گیرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، دکتر اسحاق جهانگیری بعد از ظهر (شنبه) در دیدار با نخبگان، جوانان، برگزیدگان و فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی استان خراسان رضوی گفت: جامعه ای کارآمد است که بتواند در سرنوشت خود دخالت داشته باشد، انتخاباتی مشارکت جویانه برگزار کند و از مسئولان خود مطالبه و پرسشگری داشته باشد. از دل چنین جامعه‌ای دولتی توانمند و ایرانی قدرتمند بیرون خواهد آمد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برخی اشکالات ساختاری در اداره کشور نظیر اشکالات ناشی از تصمیم‌های مدیریتی، چالش‌های مزمن ریشه دار و حتی اشکالات موجود در قانون اساسی که پس از سال‌ها مشخص شده است، گفت: اقتصاد ایران به خاطر اتکا به درآمد نفت و دولتی بودن آن هیچ‌گاه اقتصادی با رشد مستمر و پایدار نبوده است و همواره شاهد رشد سینوسی اقتصاد بوده‌ایم که نتیجه آن در درآمد و زندگی مردم هم مشاهده می‌شود.
وی با تأکید بر ضرورت اصلاح ساختارها در اقتصاد کشور، گفت: در دهه اول پس از انقلاب، ایران مواجه با جنگی ناخواسته و تحمیلی بود. در دهه دوم و در دولت آقای هاشمی رفسنجانی به تنگناها و خرابی‌های ناشی از جنگ پرداخته شد به طوری که در این برهه ایران واردکننده فولاد، لاستیک و حتی لبنیات بود. با تمرکز دولت آقای هاشمی بر تولید به منظور جلوگیری از واردات، اقتصاد کشور بیش از پیش دولتی شد به طوری که هیچ تولیدکننده قدرتمندی در بخش خصوصی وجود نداشت و تنها دولت به عنوان مجموعه حاکمیت ظرفیت تولیدش چند برابر شد بطوریکه در بخش فولاد از دو میلیون تن به شش میلیون تن رسید.
جهانگیری ادامه داد: در برنامه سوم توسعه کشور مسئولان شرایط اقتصادی را تغییر دادند و به جای توجه به کمبودها به دنبال اصلاح ساختارها رفتند. برنامه سوم اگرچه پیشنهاد دولت آقای خاتمی بود اما در مجلس پنجم که مدیریت آن با آقای ناطق نوری بود و در کمیسیون تلفیق آقای باهنر حضور داشت به تصویب رسید. معنای این اتفاق این بود که همه جریانات کشور روی جهت گیری اصلاح ساختار اقتصاد مبنی بر کوچک سازی دولت و فعال سازی بخش خصوصی اتفاق نظر داشتند.
معاون اول رئیس جمهور با ذکر خاطره‌ای از دوران وزارت خود گفت: در آن مقطع و در موضوع نوسازی صنایع در حضور رهبر معظم انقلاب عنوان کردم که فعالان بخش خصوصی و صاحبان کارخانه‌ها پیشنهاد دولت برای نوسازی را شوخی می‌گیرند و به ما می‌گویند که چرا در کار ما دخالت می‌کنید. مقام معظم رهبری پرسیدند چرا آنها این رویکرد را دارند؟ گفتم بخش خصوصی درباره میزان رشد و سقف پروازش پرسش‌های جدی دارد. آنها می‌خواهند بدانند که می‌توانند میزان صادرات خود را از 20 میلیون دلار به 100 میلیون دلار برسانند یا پس از این اتفاق با آنها به عنوان انسان‌هایی مفسد برخورد می‌شود؟ که ایشان فرمودند برای فعالیت و کسب سرمایه بخش خصوصی هیچ سقفی وجود ندارد و بعداً منجر به ابلاغ سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی توسط ایشان گردید.
وی تصریح کرد: حکومت باید برای اداره کشور نظریه و برنامه داشته باشد و متناسب با آن نظرات اصلاح ساختار انجام دهد. بیش از 40 سال از عمر انقلاب می‌گذرد اما هنوز پرونده‌های خصوصی سازی در دولت اول آقای هاشمی رفسنجانی بسته نشده است. اجرای سیاست‌های متناقض در طول سال‌های گذشته نتیجه مناسبی نداشته است، به عنوان حکومت باید هزینه‌های سیاست گذاری‌های صحیح را بپذیریم.
جهانگیری افزود: اگر می خواهیم بخش خصوصی در صحنه تولید حضور داشته باشد و علاوه بر ایجاد سرمایه، اشتغال درست کند باید آنها را محترم بدانیم به طوری که احساس کنند سرمایه، جان و آبرویشان امنیت دارد.
معاون اول رئیس جمهور گفت: اگر ما گفته‌ایم که اداره سیاسی جامعه نیاز به حزب و سمن‌های فعال در بخش‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دارد باید عوارض آن را نیز بپذیریم. این یک واقعیت است که احزاب به دنبال کسب قدرت و در اختیار گرفتن مناصب سیاسی نظیر ریاست جمهوری و مجلس هستند. احزاب کار خیریه انجام نمی‌دهند. نمی‌شود که هم بگوییم چیزهای خوب دنیا را می‌خواهیم و هم از پیامدهای آن اجتناب کنیم.
وی با طرح این سوال که آیا حکومتی که ما به دنبال آن هستیم به دنبال آزادی و استقلال برای ملت و ایجاد ایرانی مقتدر است، اظهار داشت: آیا ما برای چنین شرایطی ابزارهای آن را نیز قبول داریم؟ مشکل اینجاست که هر گروهی می‌اندیشد برای ایجاد ایرانی مقتدر باید روشی که صحیح می‌داند اجرا شود و هیچ گاه نخواسته‌ایم به یک روش اجماعی دست پیدا کنیم.
جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به قرار گرفتن جمهوری اسلامی ایران ذیل فصل هفت شورای امنیت، سازمان ملل در دولت گذشته گفت: برخی در کشور نمی‌خواهند بدانند و به یاد آورند که کشورهایی همانند لیبی و عراق که ذیل این فصل از شورای امنیت قرار گرفته اند چه سرنوشتی پیدا کردند.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه زمانی که ایران ذیل فصل هفت شورای امنیت قرار گرفت، دلسوزان ایران دولتی می‌خواستند که قادر باشد با گفتگو، جمهوری اسلامی ایران را از ذیل فصل هفت بیرون بیاورد، تصریح کرد: دولت تدبیر و امید موفق شد این خطر را از ایران دور کند و توجه جهانی را به ایران جلب کند و فرصت توسعه را برای کشور فراهم نماید.
وی با اشاره به سخنان و انتقادات تند برخی در کشور علیه برجام، ادامه داد: عده‌ای در داخل و خارج علیه برجام اقداماتی کردند و ترامپ نیز به عنوان یک فرد قلدر و نژاد پرست بدون این که ایران از این تفاهم کوتاهی کرده باشد یکطرفه از برجام خارج شد و عده‌ای نیز در مجلس زیر برجام را آتش با فندک روشن کردند و فشار آوردند که دولت از برجام خارج شود.
جهانگیری ادامه داد: اما دولت و وزیر خارجه این فشارها را تحمل کردند و اعلام کردند که از برجام خارج نمی شویم چرا که مانع اقدامات بعدی دشمنان ملت ایران خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه چین و روسیه و اتحادیه اروپا بارها اعلام کردند طرفدار برجام هستند اما یک قدم برخلاف جهت اقدامات ترامپ برنداشتند، تأکید کرد: آنها بارها در مجامع بین المللی به ما اعلام کردند که از برجام خارج نشوید البته باید در نظر داشت که در زمینه سیاسی و جلسات شورای امنیت با جمهوری اسلامی ایران در زمینه برجام همراهی کردند.
وی با بیان اینکه الان همه کشورهای دنیا و حتی جریان‌های سیاسی داخلی نیز اعلام می‌کنند که باید به برجام بازگشت و اگر برجام را حفظ نکرده بودیم باید یک دور جدید مذاکرات برای رسیدن به توافق آغاز می شد، تصریح کرد: فشارهای وارده در زمان جنگ اقتصادی به کشور سنگین بود اما دولت به خوبی عمل کرد و اجازه نداد اقتصاد کشور متلاشی شود.
جهانگیری با اشاره به اقدامات دشمنان در تیرماه 97 و آماده کردن فضا برای فروپاشی اقتصاد کشور، اظهار داشت: در آن مقطع شاهد کمبود برخی کالاها نظیر پوشک بودیم. برخی دولت را مسخره کردند اما همان فضاسازی باید تبدیل به این می شد که در طی یک فرایند چهارماهه کالاهای اساسی در کشور یافت نشود و مردم احساس کنند که کشور دچار قحطی شده است.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: با تلاش‌های دولت اقدامات خصمانه دشمنان علیه ملت کنترل شد و اجازه ندادیم در کشور قحطی به وجود آید.
وی با اشاره به درآمد 118 میلیارد دلاری از نفت در سال 90 و کاهش آن به کمتر از ده میلیارد دلار در سال 99 تأکید کرد: از این رقم ده میلیارد دلاری کمتر از پنج میلیارد دلار برای دولت بود که به راحتی به این مبلغ نیز دسترسی نداشتیم و باید با مقایسه شاخص های سال ۹۹ نسبت به سال 90 در نظر داشت که این شاخص ها به چه میزان بدتر شده است.
جهانگیری با بیان اینکه عده ای به گونه ای به دولت اتهام ناکارآمدی می زنند که گویا عملکرد آنها در زمان مسئولیت یک دستگاه و سازمان فراموش شده است، گفت: این در حالی است که بدترین نوع اداره و بالاترین فساد، اقدامات خلاف قانون و گران اجرا شدن طرح ها در زمان مدیریت آنان اتفاق افتاد.
معاون اول رئیس جمهور گفت: عده ای می گویند دولت خسته و تنبل است اما شما که خسته و تنبل نیستید در یک دوره دو ساله چند تصمیم گرفتید که گره از زندگی مردم باز کرده است؟
وی با اشاره به ظرفیت های بالای کشور تأکید کرد: نباید مأیوس باشیم و باید به یاد داشته باشیم که برای رسیدن به مردم سالاری در کشور نمی توان راه صدساله را یک شبه پیمود.
دکتر جهانگیری همچنین به فضای سیاسی کشور در سال 92 اشاره و تصریح کرد: در آن سال جریان های سیاسی و افراد نمی توانستند به دلیل فضای امنیتی جلسه ای به راحتی برگزار کنند اما در حال حاضر شرایط نسبت به گذشته تفاوت کرده است و باید به دستاوردهای بیشتری نیز برسیم.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اهمیت انتخابات با توجه به موقعیت کنونی کشور، ادامه داد: جز انتخابات هیچ شاخص و امکانی برای اینکه ایران در فضای بین المللی قدرت نمایی کند، وجود ندارد و فرصتی بالاتر از انتخابات نداریم. نباید در انتخابات خرداد ماه سال جاری فرصت سوزی کنیم تا فضا به گونه ای نشود که از خود بپرسیم چرا اجازه ندادیم مشارکت، انسجام و وحدت شکل بگیرد و تأسف بخوریم.
وی با تأکید بر اینکه باید انتخاباتی پرشور، رقابتی و با حضور حداکثری مردم انجام شود، ادامه داد: باید با توجه به منویات مقام معظم رهبری همه جریان های سیاسی نامزدهای مورد نظر خود را در انتخابات داشته باشند و دولت نیز از این ظرفیت استفاده می کند تا انتخاباتی پرشور و با حضور حداکثری مردم شکل بگیرد تا بار دیگر اقتدار به ایران بازگردد و بتوانیم در مذاکرات با کشورهای غربی و قدرتهای جهانی خواسته های کشور را به پیش ببریم.
جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آمار دوازده میلیون نفری حاشیه نشینی در کشور، ادامه داد: باید برای فقر زدایی در کشور اقدامات اساسی انجام داد چرا که جمعیت بالای فقیر در ایران موجب نگرانی جدی است.
معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: امروز دولت بانک های اطلاعاتی بسیار خوبی دارد و سامانه های اطلاعاتی وزارت رفاه، سرمایه ای بزرگ برای ریشه کن کردن فقر و تبعیض در کشور است.
وی ادامه داد: در کشور خانواده هایی وجود دارند که هیچ منبع درآمدی ندارند و متأسفانه در برخی از استان ها این جمعیت زیاد است و دولت به دنبال حل مشکلات این بخش جامعه است.
دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه باید تلاش کرد تا ابتدایی ترین مسایل زندگی در حاشیه شهرها فراهم شود، به سفر اخیر خود به یکی از شهرستانهای تهران اشاره کرد و افزود: در حالی که تلاش کرده‌ایم تا خدمات بهداشتی و درمانی در دورترین روستاهای کشور ارایه شود، شاهد هستیم که یک جمعیت 600 هزار نفری در حاشیه شهر تهران فاقد بیمارستان است. مقام معظم رهبری با حضور سران قوا و برخی مسولان کشور چندین جلسه پیاپی در خصوص آسیب های اجتماعی برگزار کردند که از نتایج این نشست ها ساماندهی و رفع مشکلات حاشیه شهرها بود که تبدیل به مسایل اساسی کشور شده است.
معاون اول رئیس جمهور بر توانمندی دانشگاه ها در سراسر کشور تأکید و تصریح کرد: استاندار موفق کسی است که بیشترین ارتباط را با دانشگاه ها داشته باشد و سمن هایی که در دانشگاه ها شکل گرفته اند باید برای توسعه و حل مشکلات به کمک استانداران بیایند.
وی با اشاره به مباحث مطرح شده در جلسه پیرامون عملکردهای هیئت های اجرایی انتخابات گفت: در جلسه ای با حضور وزرای کشور و اطلاعات در این خصوص بحث و بررسی شد. باید اجازه دهیم افراد شایسته که پس از استعلام از مراجع چهارگانه بدون مشکل بوده اند، بتوانند به راحتی در شوراها کاندید شوند و دولت تلاش می کند تا این محدودیت برطرف شود.
دکتر جهانگیری با اشاره به شیوع بیماری کرونا و اقدامات جوانان ایرانی در تولید ماسک و ونتیلاتور در کشور، تأکید کرد: اقدامات جوانان در آن زمان یک معجزه بود تا جایی که به تولید روزانه 27 میلیون ماسک رسیده ایم و توانستیم ونتیلاتور نیز به خارج صادر کنیم.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اختصاص ۲۰ هزار میلیارد تومان وام روستایی برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر ها و حاشیه نشینی، تصریح کرد: بهره وام برای روستاییان ۶ درصد در نظر گرفته شد اما اگر جوانی طرح های دانش بنیان ارایه کرد، این وام ها با بهره ۴ درصد ارایه شده است.
وی همچنین با اشاره به اهمیت توجه به ظرفیت و توانمندی های زنان در مدیریت کشور و اینکه زنان در برخی بخش ها از مردان عملکرد بهتری داشته اند، تأکید کرد: طبق مصوبه دولت باید با پایان دولت تعداد مدیران زن به 30 درصد برسد که طبق آخرین گزارش ها امروز 26 درصد از زنان در سمت های مدیریتی هستند و استانداران و مدیران کشور باید از ظرفیت زنان به خوبی استفاده کنند.
دکتر جهانگیری با اشاره به مشکلات بخش خدمات ناشی از شیوع بیماری کرونا، تأکید کرد: در زمان شیوع کرونا ۸۰ درصد مشاغل خدماتی از جمله هتلداران، هنرمندان و رسانه ها بیشترین آسیب را دیدند و دولت در حد توان خود تلاش کرد تا حد امکان مشکلات این قشر از جامعه برطرف شود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه بیشترین پرداختی ها در سال گذشته به بازنشستگان تأمین اجتماعی، معلمان و کارمندان دولت بوده است، ادامه داد: پرداختی شش برابری به افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) قابل مقایسه با دولت های قبل نیست.
وی با اشاره به هجمه ها علیه دولت و اینکه دولت عقبه مطمئن و سازماندهی برای دفاع از خود نداشت، تاکید کرد: همه فشارها به دولت و رئیس جمهور وارد آمد و هر فردی از جایی عصبانی بود، ضربه ای به دولت می زد اما دولت تلاش کرد روحیه خود را برای توسعه و پیشرفت کشور حفظ کند.
در ابتدای این جلسه نیز چند تن از نمایندگان گروه ها و تشکل های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دیدگاه های خود را درباره مسائل روز کشور و استان خراسان رضوی مطرح کردند.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۳۳۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید