رئیس ستاد بازسازی عتبات
عالیات خراسان رضوی
 اکبر پارسا

    .
نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

بازدید امروز ۲۳
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۱۲ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۴۷ نفر
کل بازدیدکنندگان ۹۱۲۸۸ نفر
تعداد کاربران مهمان ۴۳ نفر
آماربازدیدکنندگان
۱۳۹۶/۰۱/۲۹

حرم مطهر طفلان مسلم علیهماالسلام

حرم مطهر طفلان مسلم علیهماالسلام

آستانه طفلان مسلم ، مدفن ابراهیم و محمد فرزندان مسلم بن عقیل بن ابی طالب که به دست حارث در سنه 61 قمری به شهادت رسیدند.

این آستانه مبارکه در غرب شهر مسیب در کنار شط فرات ، در چهار فرسخی کربلا و از توابع استان کربلا ، واقع شده و توسط یک راه فرعی به جاده اصلی کربلا – بغداد می پیوندد.

 عمارت اول : تاریخ عمارت اول این آستانه مبارکه به قرن چهارم هجری باز می گردد که توسط عضد الدوله دیلمی بنا گشت و زائرینی که قصد تشرف به آستانه حضرت سید الشهدا علیه السلام را داشتند در سر راه خود به زیارت این آستانه ، مشرف می گشتند.

عمارت دوم : پس از فتح بغداد توسط شاه اسماعیل صفوی ، آستانه تجدید بنا گشت .

عمارت سوم : توسط حاج ملا محمد صالح بزغانی قزوینی حائری و به دست سردار حسن خان و حسین خان قزوینی بین سالهای 1243 و 1246 قمری انجام گرفت و صحن بزرگ و در اطراف آن حجره هایی جهت سکونت زائرین احداث شد.

در وسط صحن شریف حرم آستانه واقع است که دارای دو گنبد کاشیکاری است . در اصلی آستانه به صحن بزرگ باز می شود و در مقابل در ورودی صحن ، ایوان مستطیل شکل سرپوشیده ایست و در طرفین ایوان مذکور کفش کن قرار دارد . از ایوان دو در ورودی به داخل حرم مطهر که به شکل مستطیل است راه می دهد و در وسط حرم ، ضریح مقدس و صندوق بر روی هر قبر ، یک گنبد کاشیکاری باشکوه برپا شده است.

گاهی بین اهل علم ومحققین و مورخین بحث بر این بوده که آیا این محل پیکر مطهر دو طفلان حضرت مسلم را دربردارد و یا اینکه محلی است که خون پاک آنان بر زمین ریخته است ؟ شواهد و مدارک موجود دلالت بر این دارند که این آستانه مبارکه ، محل دفن دو طفلان مسلم ابن عقیل است.

منبع : دایرة المعارف تشیع جلد یک (آب - احیاء) زیر نظر؛احمد صدر حاج سید جوادی ، بهاالدین خرمشاهی ، کامران فانی 1383 چاپ پنجم نشر شهید سعید محبی ، صفحه 103


منبع : طرح بازسازی عتبات عالیات
تعداد بازدیدها : ۲۱۰۸


مطالب مرتبط با این موضوع :