رئیس ستاد بازسازی عتبات
عالیات خراسان رضوی
 اکبر پارسا

    .
نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

بازدید امروز ۴۸
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۱۲ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۲۷ نفر
کل بازدیدکنندگان ۹۱۴۱۳ نفر
تعداد کاربران مهمان ۳۵ نفر
آماربازدیدکنندگان
۱۳۹۶/۰۱/۲۹

آستانه میثم تمّار

آستانه میثم تمّار

مدفن ابوسالم میثم تمار فرزند یحیی کوفی ، از اصحاب خاص حضرت امیر(علیه السلام) و از نزدیکترین شیعیان به خاندان عصمت و طهارت؛ در فاصله 1000 متری مسجد اعظم کوفه ، در غرب مسجد کوفه و در راه کوفه به سمت نجف اشرف واقع است .

میثم از اکابر دانشمندان شیعه در کوفه بود که زندگی خویش را با فروش خرما می گذراند، لذا به تمار شهرت یافت . عبیدالله بن زیاد وی را به زندان افکند و پس از شهادت حضرت مسلم ، در ذی حجه سال 60 قمری و ده روز قبل از ورود حضرت ابی عبدالله الحسین (علیه السلام) به عراق توسط ابن زیاد به دار آویخته شد. آستانه مبارکه وی در فاصله 1000 متری مسجد اعظم کوفه ، در غرب مسجد کوفه و در راه کوفه به سمت نجف اشرف واقع است .

عامه مردم اعتقاد دارند که هر کس حرم میثم تمار را جارو کند هر حاجتی که دارد برآورده می شود . این آستانه یکی از مراکز تجمع شیعیان و از زیارتگاههای آنان در عراق است که شیعیان موقع زیارت نجف و کوفه به تشرف این آستانه می شتابند و نذورات زیادی به آن اهداء می نمایند .

عمارت اول : چنانکه از تعمیرات اخیر آستانه میثم تمار و پیهای قدیم که بدست آمده ، برمی آید ، ظاهراً قبر شریف در قرن اول بی حفاظ بوده و در قرن دوم و سوم حرم کوچک داشته است . در عصر آل بویه که توسط عضدالدوله دیلمی تعمیرات وسیعی در عتبات عالیه شروع می گردد ، آستانه ای بر قبر شریف میثم تمار بنا می شود .

 عمارت دوم : توسط شیخ ملا علی فرزند میرزا خلیل نجفی آل خلیلی (1226-1297 قمری) که یکی از اکابر علمای امامیه در نجف اشرف بوده ، در نیمه دوم قرن سیزدهم هجری ، انجام گرفته است .

عمارت سوم : در مطلع قرن چهاردهم هجری ، توسط سید عطاءالله رومی (م 1321 قمری) یکی از مجتهدین بزرگ نجف اشرف که در امور خیریه پیش قدم بوده و آثار زیادی از خود در کوفه باقی گذاشته انجام یافته است . وی حرم مجلل و گنبد بزرگی بر روی قبر مطهر میثم تمار بنا کرد و صحنی در اطراف حرم شریف تأسیس نمود .

سپس گنبد آستانه توسط حاج عباس ناجی نجفی و به دست هنرمندان ایرانی با کاشی فیروزه ای تزیین گشت . بعد بوسیله یکی از شیعیان مسقط ، در این آستانه تعمیراتی انجام شد . سپس دیوارهای فرسوده صحن مطهر توسط شیعیان اسماعیلیه  تعمیر شد . در سال 1360 قمری حاج خضر سیاب نجفی صندوقی از چوب ساخت که بر روی آن چنین ثبت است : « مرقد صاحب امیرالمؤمنین علیه السلام ، میثم بن یحیی التمار ، سنه 1360 هجری » و آنرا روی قبر شریف نهادند و سنگ قدیمی که نام میثم بر روی آن حک شده بود زیر این صندوق قرار گرفت .

عمارت چهارم : در سال 1382 قمری تمامی عمارت آستانه میثم تمار توسط حاج محمد رشاد ، فرزند ناصر نجفی آل مرزه ، یکی از بازرگانان خیر نجف اشرف خراب گشت و حرم با شکوه و مجللی دارای رواق و یک ایوان شرقی در مقابل حرم شریف بنا شد و بر روی حرم مطهر گنبد بزرگی که با کاشی آبی رنگ مزین است احداث گردید. شروع عمارت چهارم آستانه میثم تمار در روز 26 حزیران 1962 م/ 1382 قمری و پایان آن در 4 تشرین الثانی 1964 م/ 1384 قمری می باشد .

منبع : دایرة المعارف تشیع جلد یک (آب - احیاء) زیر نظر؛ احمد صدر حاج سید جوادی ، بهاءالدین خرمشاهی ، کامران فانی 1383 چاپ پنجم نشر شهید سعید محبی ، صفحه 112


منبع : طرح بازسازی عتبات عالیات
تعداد بازدیدها : ۲۰۹۴


مطالب مرتبط با این موضوع :